Moždani udar koji nastaje uslijed prekida opskrbe krvlju određenog dijela mozga zbog začepljenja krvne žile praćen je visokom smrtnošću i visokim postotkom invaliditeta. Svake godine u svijetu oko 15 miliona ljudi doživi moždani udar, a otprilike 30% oboljelih umire unutar prve godine od pojave bolesti.
Mehanička trombektomija koja je u svjetske smjernice za liječenje moždanog udara uvedena 2015. godine omogućava mehaničko vađenje ugruška iz zatvorene krvne žile, čime se ponovno osigurava dotok krvi i svih potrebnih hranjivih sastojaka u odgovarajuće dijelove mozga kojima je prijetilo izumiranje.
Mehaničkoj trombektomiji se podvrgava 20-30% pacijenata sa simptomom moždanog udara i to oni sa početkom simptoma unutar 7 sati do dolaska u specijalizirani centar za liječenje moždanog udara (u posebnim okolnostima nekada i unutar 24 sata), sa začepljenjem krvne žile koja je dostupna za endovaskularni pristup i odstranjenje ugruška. Metoda ima visoki stepen efikasnosti, te u slučaju zadovoljenih svih gore pomenutih uslova omogućava ponovno uspostavljanje prekinute cirkulacije kod više od 70% pravilno odabranih bolesnika. O kakvoj se efikasnosti radi govori i podatak da je postotak oporavljenih pacijenata kod izvođenja mehaničke trombektomije veći od rutinski izvođene rekanalizacije kod akutnog infarkta miokarda.
Prva trombektomija u BiH je izvedena 2021. godine u KCU Sarajevo, a do sada je u KCUS liječeno 20-ak pacijenata uključujući 5 godina starog dječaka čiji je slučaj ove godine prezentiran od strane tima interventnih radiologa sa KCUS na vodećoj svjetskoj neurovaskularnoj konferenciji u Parizu.
Danas je urađena jedna trombektomija, pri čemu se pacijent osjeća dobro bez bilo kakvih neuroloških ispada. U narednom periodu će ovo biti rutinski zahvat koji ćemo izvoditi u KCUS.
Pored rada na osvještenosti stanovništva o velikoj efikasnosti ove procedure potrebno je poduzeti i ostale aktivnosti na uspostavljanju adekvatnih sistema pravovremenog prepoznavanja i urgentnog zbrinjavanja pacijenata sa akutnim ishemijskim moždanim udarom u BiH koja bi omogućila da i građani u našoj zemlji dobiju zdravstvenu njegu kakvu imaju građani u našem regionu, Evropi i svijetu.