PROMOVIRAN PRVI MEDICINSKI ČASOPIS „BOSNIAN JOURNAL OF HEALTH SCIENCES AND TECHNOLOGIES“
Svečano obilježavanje Međunarodnog dana medicinskih sestara /tehničara upriličeno je u Velikom amfiteatru KCUS-a u prisustvu velikog broja zvanica, medicinskih i nemedicinskih djelatnika KCUS-a i ostalih zdravstvenih centara Kantona Sarajevo.
Prisutnim zvanicama obratili su se ministar zdravstva KS, prim.sci.dr.med Enis Hasanović, prim.dr Vildana Doder u ime Ministarstva zdravstva FBiH, v.d.generalna direktorica KCUS-a, prof.dr Hajrija Maksić, v.d.direktor Discipline za nauku i nastavu KCUS-a, prim.dr Sanko Pandur i glavna sestra KCUS-a, dr.sci.zdr.nauka Senada Džebo.
Prof.dr Hajrija Maksić uputila je srdačne čestitke medicinskim sestrama i tehničarima, kao i zdravstvenim tehničarima svih profila i nivoa obrazovanja, ističući da je njihova uloga nezamjenjiva u funkcionisanju zdravstvenog sistema.
„Sestrinstvo je segment zdravstva u kojem se razvija poseban odnos između sestre i pacijenta, u kojem se razmjenjuje ljubav, poštovanje, bol, patnja ali i nada. Sestrinstvo je više od profesije, to je izbor da date sebe onima kojima najviše trebate. Nije lahko ostaviti svoju porodicu da bi se brinuli o drugoj, nije lahko osmjehom sakriti umor i strahove da bi ste bili drugima od koristi. Ipak, vi to radite svakoga dana bez priznanja i bez aplauza, ali sa nevjerovatnom snagom. U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu danas rade 1.293 sa srednjom stručnom spremom, 103 sestre sa višom stručnom spremom i 230 sestara sa završenim Fakultetom zdravstvenih studija. U toku je i konkurs za prijem preko 50 sestara i 5 inženjera radiologije. U ime KCUS-a i u svoje lično ime želim vam zdravlje, poštovanje koje zaslužujete, bolje uslove rada i iznad svega ponos što ste dio profesije koja mijenja svijet na bolje“ – kazala je prof.dr Maksić.
U ime Ministarstva zdravstva FBiH,prisutnima se obratila prim.dr.sci.med Vildana Doder navodeći da su medicinske sestre i tehničari temelj svakog zdravstvenog sistema, odnosno segment koji obuhvata sve cikluse čovjekovog života, od prve brige za trudnicu i novorođenče, do palijativne njega, promocije zdravlja i prevencije bolesti, te učešća u kreiranju zdravstvenih politika u saradnji sa različitim udruženjima, strukovnim komorama i važnim zdravstvenim institucijama. Prim.dr Doder naglasila je da je Ministarstvo zdravstva FBiH veoma posvećeno razvoju i unaprijeđenju sestrinstva, te da u partnerstvu s Ambasadom Švicarske provode veoma značajne aktivnosti na tom polju.
Prigodnim obraćanjem ministar zdravstva KS, prim.dr.sci.med Enis Hasanović uputio je čestitke u povodu ovog značajnog događaja, te naglasio da je sestrinstvo sastavni dio zdrastvenog sistema bez kojeg je nezamisliv i nemoguć rad zdravstvenih ustanova svih nivoa. Ukazao je na deficit medicinskih sestara i tehničara u svim zdravstvenim ustanovama na području Kantona Sarajevo, te istakao da je ovo pitanje na čijem rješavanju se kontinuirano radi.
„Medicinske sestre su one koje imaju prvi dodir s pacijentom, prve koje vide pacijenta i one koje ga ispraćaju iz bolnice po pruženoj usluzi ili završenom liječenju. Pored zdravstvene njege i stručnog dijela usluga koje pružaju, medicinske sestre i tehničari prepoznatljive su po empatiji, i to je ono po čemu se pamte. Osmjeh ništa ne košta ali znači mnogo kako bolesnicima, tako i njihovoj pratnji. Ljubazan odnos pri prvom susretu s pacijentom doprinijeće ulijevanju povjerenja u zdravstvene ustanove i osnaživanju nade u izliječenje, ma koliko teško oboljenje bilo s kojim se pacijenti suočavaju. Svi mi ćemo nekada doći u stanje potrebe za nekom od zdravstvenih usluga, s toga je na nama da damo svoj maksimalan doprinos unaprijeđenju zdravstvenih usluga. Trenutno medicnske sestre i tehničari pored svog posla imaju i velike administrativne obaveze, te je ovo pitanje na kojem ćemo u narednom periodu aktivnije raditi. Poduzećemo neophodne aktivnosti kako bi se medicinske sestre što više bavile stručnim dijelom posla i bile uz pacijenta, a da administrativni dio posla preuzmu administrativni radnici“ – izjavio je ministar Hasanović.
U okviru obilježavanja Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara održana je i promocija prvog medicinskog časopisa „Bosnian journal of Health Sciences and Technologies“, na kojem je uređivački kolegij radio tokom proteklih godinu dana. U ime uređivačkog tima prisutnima se obratio prim.dr.sci med Sanko Pandur naglašavajući da je ovo prvi stručni časopis medicinskih sestara i tehničara, što je velika stvar za budući razvoj sestrinske struke.
„Posao medicinske sestre proistekao je iz funkcije majke, što mi čije je primarno zanimanje medicinska sestra ili tehničar odlično znamo. Prve obloge stavljala je djetetu majka, prve čajeve u slučaju bolesti također je pripremala majka, te se to znanje sistematiziralo i profesionaliziralo, što je rezultiralo nastankom medicinskih sestara po profesiji. Prvi put se medicinsko školovanje za sestre spominje 200 godina prije nove ere i vezano je za Indiju, s tim da su tada medicinske sestre bile muškarci. U evropskoj civilizaciji sestrinstvo potiču, rade i operacionaliziraju uglavnom posvećene sestre, a to su sestre iz različitih religijskih zajednica. 20.stoljeće nam donosi sestru i tehničara, jer nivo tehničkih znanja u liječenju bolesnika raste i taj nivo zahtijeva izobrazbu. U 21.vijeku taj nivo znanja je otišao veoma daleko, tako da moramo redefinirati funkciju medicinske sestre i uvesti radno mjesto medicinskog administratora, da bi medicinsku sestru i ljekara zadržali uz pacijenta. Po dolasku u KCUS i susretu s određenim brojem kolegica i kolega sestrinske struke, predložio sam izradu prvog sestrinskog stručnog medicinskog časopisa, što su oni rado i prihvatili. Godinu dana kasnije s ponosom vam predstavljamo prvi medicinski sestrinski časopis za 130.godina postojanja Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, koji će biti otvoren za medicinsku publiku u cijeloj Bosni i Hercegovini“- naveo je prim.dr Pandur.
U ime preko 1.600 medicinskih sestara / tehničara i zdravstvenih tehničara svih profila i nivoa obrazovanja Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu prisutnim se obratila v.d. glavna sestra KCUS-a dr sci zdr. nauka Džebo Senada, DMS.
Istakla je da joj velika čast da se obrati na dan kada cijeli svijet odaje priznanje onima koji su često tihi, ali su nezamjenjivi junaci našeg društva, našim medicinskim sestrama i tehničarima.
„Danas slavimo nas, naš poziv, našu žrtvu i našu snagu. Posebno smo ponosni na promociju prvog broja stručnog časopisa Bosnian Journal of Health Sciences and Technologies i ovo je naš poklon svima onima koji žele da se bave naukom. Poštovane medicinske sestre, tehničari i zdravstveni tehničari svih profila i nivoa obrazovanja mi smo bili, jesmo i bićemo jedna od najjačih karika zdravstvenog sistema. Drage moje medicinske sestre i tehničari sretan nam 12. maj Međunarodni dan sestrinstva“ – poručila je dr sci zdr. nauka Džebo
U okviru svečanog obilježavanja 12.maja održana je i revija povjesnih uniformi medicinskih sestara.
PRESS KCUS-a









