U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) završena je trodnevna edukacija na temu low flow anestezije, regionalne anestezije uz pomoć ultrazvuka i upotrebe ultrazvuka u Jedinici intenzivnog liječenja. Edukacija je realizirana u organizaciji Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) i Klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a.
Svečanoj ceremoniji dodijele certifikata prustvovao je Erdinc Isik, direktor TIKE za BiH, Enis Hasanović, ministar zdravstva u KS, prof. dr. Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorice KCUS sa članovima menadžmenta, prim. dr. Sanko Pandur, direktor discipline za nauku i nastavu KCUS, dr. Amila Bećirović, predsjednica Ljekarske komore FBiH, te predstavnici Ministarstva zdravstva FBiH i uposlenici Klinike za anesteziju i reanimaciju.
Edukacija je održana u periodu od 11. do 13. septembra 2024.godine, a sudjelovalo je oko 100 učesnika iz cijele Bosne i Hercegovine. Među kojima ljekari – predavači iz Turske: prof.dr. Ali Fuat Edem, Hasan Kutluk, Huseyin Ilksen Toprak, Kazim Karaarslan, Mustafa Kemal Arslanta, Onur Balaban, Serkan Tulgar, Yusuf Unal, Ayca Tas Tuna, Banu Kilicarslan, Basak Altiparmak, Ali Ahiskalioglu, Ali Fuat Erdem i Alper Tunga Doga.
Kako kaže prof. dr. Ali Fuat Edeam ovakvi susreti su prilika da se na jednom mjestu okupi veliki broj ljekara koji jedni od drugih mogu puno da nauče i da razmijene iskustva iz prakse. Naglasio je da anesteziolozi rade težak i odgovoran posao.
Erdinc Isik, direktor TIKE za BiH je naveo da je TIKA već dugi niz godina prisutna u BiH i da je učestvovala u brojnim projektima koji se odnose na zdravstveni sistem i da će tako biti i u budućnosti. Isik se zahvalio menadžmentu KCUS kao i svim učesnicima edukacije.
Dr. Amila Bećirović, predsjednica Ljekarske komore Federacije BiH zahvalila se TIKI i KCUS na realizaciji projekta edukacije ljekara i navela značaj ovakvog skupa na kojem su zajedno učestvovali ljekari iz FBiH i Republike Srpske.
Ministar Hasanovović kazao je koliko su značajne edukacije medicinskog kadra i istakao da TIKA realizauje vrhunske projekte iz oblasti zdravstva.
Prema riječima prof. dr. Slavenke Štraus, šefice Klinike za anesteziju i reanimaciju učesnici edukacije prošli su kroz sve tri predviđene radionice, koje su namjenjene ljekarima specijalistima i specijalizantima iz anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja.
„ U KCUS nastavljamo sa edukacijom kadra u cilju pružanja što bolje zdravstvene zaštite. Ponosna sam na svoje kolege i čestitam im. Takođe želim da se zahvalim uvaženim kolegama iz Turske što su pronašli vrijeme, te uložili trud i iskazali želju da svoja znanja prenesu na naše zaposlene, što je izuzetno važno kako za medicinsko osoblje, tako i za pacijente, rekla je prof. dr. Štraus.
Prof. dr. Maksić, zahvalila se predstavnicima TIKE za velikodušni i profesionalni doprinos u realizaciji edukacije te istakla značaj iste za uposlenike KCUS-a, ali i za kolege iz drugih medicinskih ustanova u BiH.
„Cilj svake edukacije je da primjenimo, poboljšamo i razmijenimo postojeća znanja iz ovih oblasti. Svakodnevno predanim i odgovornim radom dokazujemo da smo opredjeljeni za bolju zdravstvenu uslugu i jednako uvažavanje svih naših pacijenata. Naša namjera je da stručnjaci dolaze u BiH, u KCUS i da educiramo sve uposlenike, na svim nivoima”, navela je prof. dr. Maksić.
PRESS KCUS