Navigacija Zatvori
Zatvori
Search
Close this search box.

U SARAJEVU USPJEŠNO ODRŽAN SIMPOZIJUM “2ND CARDIOVASCULAR-KIDNEY-METABOLIC (CKM) SYNDROME”

Početna » Vijesti » U SARAJEVU USPJEŠNO ODRŽAN SIMPOZIJUM “2ND CARDIOVASCULAR-KIDNEY-METABOLIC (CKM) SYNDROME”

U SARAJEVU USPJEŠNO ODRŽAN SIMPOZIJUM “2ND CARDIOVASCULAR-KIDNEY-METABOLIC (CKM) SYNDROME”

U organizaciji Udruženja za kardiometabolička oboljenja U Sarajevu je uspješno održan održan Simpozij pod nazivom “2nd Cardiovascular-Kidney-Metabolic (CKM) Syndrome”, koji je okupio učesnike iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Slovenije.

U okviru ovog značajnog naučnog skupa održan je niz predavanja na teme iz oblasti kardiolodije, dječije kardiologije (s posebnim akcentom na  invazivno kardiološki dio), nefrologije, endokrinologije, gastroenterologije i radiologije.

Prema riječima predsjednika Organizacionog odbora, doc.dr. Aldena Begića međusobna saradnja je jedini mogući vid napretka, a multidisciplinarnost u pristupu pri liječenju pacijenata jedini je ispravni put.

Obrađene teme predstavljaju savremenu kliničku praksu, koja zahtijeva kontinuiranu medicinsku edukaciju, a sve u svrhu kvalitetnijeg i optimalnijeg dijagnostičkog i terapeutskog modaliteta“ – kazao je doc.dr Begić.

Prof.dr. Mario Ivanuša predstavio  je iskustvo u tretmanu procesa ateroskleroze u eri novih trendova, dok je  prof.dr. Slobodan Obradović ukazao na mogućnost interventnog kardiološkog tretmana hronične tromboembolijske plućne hipertenzije, što je nešto što nije trenutno dostupno u Bosni i Hercegovini.

Prof. dr Obradović u svom izlaganju ukazao je i na važnost adekvatne dijagnostike pacijenta, te naglasio mogućnost saradnje u oblasti edukacije i stručnog usavršavanja kadra, kaoi tretmana pacijenta na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.

Prof.dr. Branko Beleslin prezentirao je svoj klinički rad u domentu procjene signifikantnosti stenoze koronarne arterije, a prof. dr Zorica Mladenović svoju ekspertizu u slikovnoj dijagnostici akutne plućne embolije, te u diferencijaciji akutnog incidenta i hronične tromboembolijske plućne hipertenzije.

Prof.dr. Edin Begić  prikazao je problematiku u dijagnozi nekompaktnog miokarda, te mogućnosti dijagnoze istoga putem transtorakalne, transezofagealne i kontrastne ehokardiografije, kao i magnetne rezonance srca.

Prof.dr. Milan Đukić predstavio je svoj i rad svog tima na Univerzitetskoj dječijoj klinici u Beogradu u tretmanu urođenih anomalija srca u pedijatrijskoj, ali i u adultnoj populaciji. Prof.dr Đukić je dugogodišnji prijatelj i saradnik kardiologa  Bosne i Hercegovine, posebno sa ljekarima  Pedijatrijske klinike u Sarajevu.

Prof. Đukić iskoristio je priliku i još jedanput ukazao na značaj međusobne saradnje, ali i pružio mogućnost na bilo kakvu pomoć u razvoju interventne dječije kardiologije, te u tretmanu pomenute patologije u adultnoj dobi.

Prof. dr. Tamara Kovačević – Preradović, akademik Miodrag Ostojić, prof.dr. Bojan Stanetić i dr. Željko Živanović prikazali su značaj tretmana hroničnog koronarnog sindroma, značaj procjene neophodnosti interventnog tretmana, ali i prikazali kada nešto invazivno i ne treba raditi. Akademik Ostojić ukazao je i na značaj kontinuirane medicinske edukacije, što je jedini smislen i ispravan put  za jednog ljekara.

Prof.dr. Branislav Milovanović prezentirao je parametre disfunkcije autonomnog nervnog sistema  kao i  značaj istoga u kliničkoj praksi, a prof.dr. Nermir Granov prezentovao je prvu transplantaciju srca u Bosni i Hercegovini, pojašnjavajući edukativni, dijagnostički i hirurški operativni i postoperativni put.

Prof. dr. Damir Rebić i mr.sci.dr. Nejra Prohić  predstavili su  svoj rad s pacijentima s kardiorenalnim sindromom, prof.dr  Rebić svoj rad sa screeningom i tretmanom pacijenata sa Fabry bolesti, a mr.sci.dr. Prohić značaj ultrazvuka pluća u optimiziranju tretmana pacijenta.

Dr. Bosanko Horozić, dr. Danijel Đekić i dr.sci. med. Blaženko Vuković su predstavili svoj rad u tretmanu diabetes mellitusa, te način optimiziranosti tretmana tih pacijenata u prizmi kardiovaskularne patologije.

Prof.dr. Timur Cerić prezentirao je rad s pacijentima s onkološkom patologijom, a akcentom na izlaganje o procjeni kardiotoksičnosti onkološke terapije, uz obrazloženje kako ovu pojavu spriječiti, odnosno kako tretirati samu kardiotoksičnost.

Dr.sci.med. Elnur Smajić je ukazao na značaj poremećaja ritma u kardiološkom svijetu, te uticaj istoga na cijeli organizam, a dr. Ajdin Smajlović o radiološkoj obradi pacijenta s patologijom jetre.

Dr. Goran Topić prikazao značaj evaluacije patologije jetre u prizmi ateroskleroze. prof.dr. Gregor Zemljič je prikazao svoj rad s tretmanom pacijenata sa transtiretinskom amiloidnom kardiomiopatijom, kako iste dijagnosticirati i liječiti, a to je tema koja je zastupljena i u Bosni i Hercegovini, i problematika u svakodnevnom kliničkom radu.

Prof.dr. Alen Džubur i prof.dr. Azra Durak – Nalbantić predstavili su svoj rad u tretmanu akutnog koronarnog sindroma i prikazali značaj samog tretmana, u akutnoj fazi, ali i u posthospitalnom toku.