Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) obilježava Svjetski dana autizma. Tim povodom uposlenici Klinike planiraju održati set od četiri predavanja 02. aprila 2025. godine, u sali Discipline za nauku i nastavu (NIR), u terminu od 11:00-12:30h.
Autistični spektar poremećaja (ASP) je ozbiljan i složen neurorazvojni poremećaj, koji utiče na ukupno funkcioniranje kako djeteta/adolescenta, tako i cijele porodice. Poremećaj iz spektra autizma obilježen je perzistentnim deficitom u sposobnosti iniciranja i održavanja uzajamne socijalne interakcije i socijalne komunikacije, te nizom ograničenih, ponavljajućih i nefleksibilnih obrazaca ponašanja, interesa ili aktivnosti koji su atipični ili prekomjerni za starost djeteta ili osobu.
Poremećaj se javlja u ranom djetinjstvu, ali simptomi se mogu u potpunosti manifestirati tek kasnije kada socijalni zahtjevi nadilaze ograničene kapacitete. Deficiti su dovoljno ozbiljni da narušavaju interpersonalno, rado i socijalno funkcioniranje..
Pretpostavlja se da autistični spektar poremećaja postoji već kod rođenja djeteta, ali ne mora biti primjećen sve do druge godine života. Iako je razvoj poremećaja postepen, ponekad se dijete iznenada, uglavnom nakon febrilnog stanja, psihičkog stresa, vakcinacije, bolničkog liječenja ili drugog odvajanja od majke za vrlo kratko vrijeme u potpunosti psihički promijeni. Roditelji navode da se dijete naglo izmijenilo, da se do neke dobi razvijalo normalno ili im se barem tako činilo.
Općenito, prognoza je nažalost u većine slučajeva loša. Nisko intelektualno funkcioniranje i pridružena epilepsija pogoršavaju prognozu, kao i težina samog poremećaja. Govor je također važan u prognozi, a njegov izostanak ima nepovoljan uticaj na konačan ishod. Psihomotorni nemir i nedostatak pažnje u dječjoj dobi, a u odrasloj dobi agresija i autoagresija mogu dodatno komplicirati poremećaj i otežati terapiju.
Kontinuirani tretman i rehabilitacija od najranije životne dobi mogu djelomično zaustaviti negativne procese i omogućiti uspješnu socijalizaciju autističnih osoba.
Obilježavanje Svjetskog dana autizma ima za cilj podizanja svjesnosti o ovom složenom poremećaju u kontekstu etiologije, života sa autizmom i načina podrške djeci/adolescentima i njihovim porodicama. Značajno je o bolestima ljudske duše razgovarati svakodnevno, a ne samo na datume od značaja za njihovo obilježavanje.