Klinika za neurologiju
INFO
KONTAKT INFORMACIJE
- Tel: +387 33 298 032
- Fax. +387 33 297 821
- neurologija@kcus.ba
ŠEF oDJELJENJA: Prim. mr.sci. Dženita Imamović
GLAVNA SESTRA: Lakota Lejla DMS
tel. 033 297-237
033 298055
033 297 236
ŠEF oDJELJENJA: Prof. dr. Jasminka Đelilović
GLAVNA SESTRA Adisa Sitnić DMS
tel. 033297-235
tel. 033 297 236
ŠEF oDJELJENJA: Dr. sci. med. Admir Mehičević
GLAVNA SESTRA: Elvera Turkić DMS
tel. 033297 363
ŠEF oDJELJENJA: Prim.mr.sci.med.dr Nihada Subašić
GLAVNA SESTRA: Hatidža Pervan DMS
tel. 033 297 624
033 297 567
tel. 033297 361
033 298 346
INFO PANEL
U Bosni i Hercegovini u Sarajevu je organizovana Neuropsihijatrijska klinika 1946.godine, a Neurološka klinika je formirana 1977. godine kao posebna jedinica u okviru Kliničke bolnice Koševo.
Neurološka klinika u okviru KCUS-a je stručna, naučna i edukaciona institucija koja pruža usluge iz domena sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite.
Osnovne djelatnosti Neurološke klinike:
Široki spektar neuroloških stanja koji se obrađuju i tretiraju na odjeljenjima uz visok procenat iz oblasti tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite: dijagnosticiranje i liječenje pacijenata sa akutnim moždanim udarom, multiplom sklerozom te ostalim demijelinizirajućim oboljenjima, neurološkim manifestacijama autoimunih bolesti, bolestima poremećaja pokreta, degenerativnim oboljenjima koštano-mišićnog sistema, epilepsijama i drugim vrstama kriza svijesti, neuromišnim bolestima, dijagnosticiranjem i liječenjem demencija, različitih vrsta glavobolja, neuropatske boli i drugih bolnih sindroma, smetnji ravnoteže i vrtoglavice.
U različitim ambulantama i savjetovalištima (sekundarnog B nivoa i tercijalnog nivoa zdravstvene zaštite) svakodnevno se pacijentima daju konsultacije i savjeti vezano za sekundarnu prevenciju i pogoršanje postojećih stanja, a sve u cilju unaprijeđenja njihovog kvaliteta života.
Pacijentima se za vrijeme hospitalizacije na našoj klinici pruža fizikalni tretman od strane uposlenika Klinike za fizijatriju i rehabilitaciju KCUS-a.
Rad na Odjeljenju dijagnostike i poliklinike sa Dnevnom bolnicom je organizovan putem savjetovališta, kabineta i ambulanti (9 savjetovališta, 4 kabineta, 1 laboratorij i 3 ambulante). U okviru tog odjeljenja postoji i Dnevna bolnica sa 6 kreveta za pacijente koji primaju pulsnu kortikosteroidnu terapiju i imunomodulirajuću terapiju uz prethodnu pripremu na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
Na Klinici se provode naučni i istraživački projekti uz aktivno učešće na kongresima, simpozijima, seminarima i drugim skupovima.
Na Klinici je omogućena kontinuirana edukacija studenata, ljekara, specijalizanata, kao i edukacija za određena subspecijalistička zvanja.
Urgentna ambulanta Neurološke klinike je prostorno smještena na Klinici urgentne medicine radi postavke „Optimizacija Urgentne skrbi na jednom mjestu„ tako da je specijalista neurolog tokom 24 sata angažiran u radu KUM-a.
Kadrovska struktura Klinike:
Neurološka klinika ima 105 uposlenika.
17 ljekara specijalista neuropsihijatar/neurolog,
6 specijalizanata,
1 psiholog,
5 diplomiranih medicinskih tehničara,
6 medicinskih tehničara za specijaliziranu i opću njegu
53 medicinske sestre/tehničara
15 radnica
2 nosača
Struktura Klinike po odjelima ukupno 4 odjeljenja:
Odjeljenje urgentne neurologije
Odjeljenje opće neurologije
Odjeljenje za kliničku neurofiziologiju
Odjeljenje dijagnostike i poliklinike sa Dnevnom bolnicom
Na Klinici ima 98 kreveta.
Na Klinici je trenutno zaposleo dva redovna profesora, jedan vanredni profesor, jedan docent, tri doktora nauka, pet magistara nauke, te tri specijalizanta na doktoralnom studiju.
Elektromioneurografija (EMNG) – EMNG je neurološki dijagnostički postupak s kojim procjenjujemo periferni nervni sistem koji uključuje aktivnost mišića i nerava koji ih kontroliraju.
Elektroencefalogram EEG – EEG se može koristiti kao pomoć u dijagnosticiranju i praćenju niza stanja koja utiču na mozak. Glavna upotreba EEG-a je u postavljanju dijagnoze epilepsije kao i praćenju stanja tokom liječenja.
Evocirani potencijali – Evocirani potencijali predstavljaju bezbolnu funkcionalnu elektrofiziološku metodu registrovanja odgovora ispitivanog nervnog sistema na ponavljanu stimulaciju prilagođenim tipiziranim podražajem, putem elektroda postavljenih na tijelo i glavu.
Transkranijalni color doppler (TCD) – TCD (transkranijski dopler) je neurovaskularna dijagnostička pretraga koja služi za analizu cirkulacije vertebralnih arterija i bazilarne arterije – vertebrobazilarnog sliva (TCD VB sliva) kao i za analizu cirkulacije ostalih krvnih žila mozga.
Kolor Doppler krvnih sudova vrata – Kolor Doppler ultrazvuk je slikovni test koji koristi zvučne valove kako bi prikazao kretanje krvi kroz krvne žile. Obični ultrazvuk također koristi zvučne valove za stvaranje slika struktura unutar tijela, ali ne može pokazati protok krvi. Vrsta Dopplera, poznata kao kolor Doppler, koristi kompjuter da promijeni zvučne talase u različite boje.
Radno vrijeme i rad sa pacijentima je organiziran kroz redovno radno vrijeme, dežurstva i turnuse tokom 24h.
Informacije o zdravstvenom stanju pacijenata se mogu dobiti putem telefonskog poziva svaki radni dan od 13,30 h do 14,00 h.
Preporučuje se da informacije dobije najbliži srodnik-jedna osoba koja će prenositi informacije ostalim članovima porodice, zbog dostupnosti slobodne telefonske linije.
Broj telefona na koji mogu zvati će dobiti na prijemu bolesnika, zavisno od odjeljenja na koji će biti primljen.
Zahtjevi za prijem na Kliniku upućeni iz drugih Kantona
realizuju se direktnim dogovorom putem telefona: 033/297 628 ili faxa 033/297 821, sa Šefom Klinike.