Navigacija Zatvori
Zatvori
Search
Close this search box.

Disciplina za nauku i nastavu

Početna » Disciplina za nauku i nastavu

INFO

KONTAKT INFORMACIJE

V.D. Direktor discipline
Prim.dr.sci.med Sanko Pandur

U okviru Discipline za nauku i nastavu djeluje i:

OJ ZA KVALITET I SIGURNOST ZDRAVSTVENIH USLUGA

Referent za administrativne poslove:

lok. 7884

(administrativno-tehnički poslovi)

Stručni saradnici za istraživački rad:

 institutnir@kcus.ba

lok. 7407; 8239; 8598

(stručna usavšavanja, edukacija, specijalizacije, naučnoistraživački projekti, klinička ispitivanja)

Stručni saradnik za bibliotečke poslove:

lok. 8514

(pretraživanje elektronskih baza, knjiga i časopisa, Medicinski žurnal)

Stručni saradnik za kliničke studije i projekte:

lok. 8722

(Etički komitet)

Stručni saradnik za vizuelnu komunikaciju i kompjutersku podršku

lok. 3655

Saradnici za grafičko-tehničke poslove:

lok. 7075; 8050

(grafičko-tenička podrška, akreditacije)

Samostalni stručni saradnik za kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga

lok. 8560

Samostalni stručni saradnik za kvalitet nemedicinskih usluga i statistiku

lok. 8548; 8546

Samostalni stručni saradnik za pravne poslove

lok. 8547

Samostalni stručni  saradnik za standardizaciju zdravstvene njege

lok. 8548; 8560

Šef Odjeljenja kliničke farmakologije:

Mr.sci.med.dr. Begler Begović

Telefon: + 387 33 298 400

E-mail: begler.begovic@kcus.ba

Lokali:

Tel. 298-400 Šef

Tel. 297-078

Tel. 297-077

Tel. 297-395

 

INFO PANEL

DISCIPLINA ZA NAUKU I NASTAVU SASTOJI SE OD:

– Organizacione jedinice za nauku, nastavu i klinička ispitivanja

– Organizacione jedinice za kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga sa Odjeljenjem kliničke farmakologije

HISTORIJAT

Disciplina za nauku i nastavu (raniji naziv je Institut za naučnoistraživački rad i razvoj)  je institucija Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, u kojoj se funkcionalno sublimira kompletan stručni, naučni i nastavni potencijal KCUS. Institut je formiran 23. aprila 1993.godine kao realna potreba KCUS, najviše institucije svoje vrste u Državi, a posebno od kada je postao ravnopravna članica Univerziteta  u Sarajevu.

Osnovni cilj i zadatak Discipline za nauku i nastavu je da organizira, koordinira i stvori uslove za nesmetan, kontinuiran i što kvaliteniji horizontalni i vertikalni transfer znanja u KCUS, Kantonu, Državi, pa i šire. Izvršenje ovog zadatka postiže se kroz dvije osnovne aktivnosti:

  • organizovanje, objedinjavanje i usmjeravanje cjelokupnog stučnog naučnog i nastavnog potencijala KCUS,
  • stvaranje uslova i obezbjeđenje infrastrukture za realizaciju svih aktivnosti na stručnom, edukativnom i naučnoistraživačkom planu.

U proteklih 30 godina Institut je bio i ostao jedan impuls u kreiranju svega onog što je do danas postignuto na polju edukacije, nauke i istraživanja u KC. Svakako najveći doprinos u tome dali su njegovi utemeljitelji. Oni koji su imali  viziju razvoja Instituta, i bez kojih  sigurno Institut ne bi imao svoj današnji oblik su njegovi osnivači. Prvi direktor Instituta bio je prof. Faruk Konjhodžić koji je funkcionalno formirao Institut 1993. godine kada je sublimiran kompletan stručni, naučni i nastavni potencijal Kliničkoga centra Univerziteta u Sarajevu. 

Odlukom Vlade RBiH 13.11.1993. godine za direktora Instituta  postavljen je prof. dr. Fuad Šišić, koji je na toj dužnosti ostao do maja 2004. godine kada je otišao u mirovinu. U početku rada odjeljenja Instituta bila su dislocirana na više lokacija što je svakako otežavalo organizaciju i funkcioniranje. Ustrajnošću i nesebičnim zalaganjem prof. dr. Fuada Šišića, tadašnjeg direktora, Institut je dobio svoju zgradu koja je rekonstruisana i tehnološki osposobljena za realizaciju zacrtanih ciljeva. Useljavanjem u rekonstruisanu zgradu 03.02.1999. godine objedinjene su i centralizirane sve službe i tada započinje novi period u njegovom radu. Tada je formirana centralna bibliotečka služba sa fondom od preko 5100 knjiga i 326 naslova časopisa. Prvi broj naučnostručnog časopisa “Medicinski žurnal”, izašao je iz štampe 1995. godine. Formirano Naučno vijeće svoju prvu sjednicu održalo je 04.05.1993. godine.

ORGANIZACIONA JEDINICA ZA NAUKU, NASTAVU I KLINIČKA ISPITIVANJA

Organizaciona jedinica za nauku, nastavu i klinička ispitivanja  je zadužena za praćenje, razvijanje i unaprijeđenje  naučnog i stručnog razvoja, nastave i edukacije svih profila medicinskih radnika i istraživačkih djelatnosti koje treba da unaprijede kako bazična naučna saznanja tako i aplikativne stručne aktivnosti svih disciplina Kliničkoga centra Univerziteta u Sarajevu.  Djelatnosti možemo grupisati po oblastima: edukacija i stručna usavršavanja, podrška kod naučnoistraživačkih projekata, organizacija i usmjeravanje realizacije svih specijalizacija i subspecijalizacija u KCUS, organizacija stručnih predavanja, seminara i kongresa, stručna i tehnička podrška, publicitička djelatnost, i sl.

DISCIPLINA ZA NAUKU I NASTAVU

Broj zaposlenih

Odjeljenje kliničke farmakologije

OJ za nauku, nastavu i klinička ispitivanja

OJ za kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga

3

                                 10

                                   6

UKUPNO

19

ORGANIZACIONA JEDINICA ZA KVALITET I SIGURNOST ZDRAVSTVENIH USLUGA  SA ODJELJENJEM KLINIČKE FARMAKOLOGIJE

OJ ima za cilj uspostavu sistema poboljšanja kvaliteta koji se može definirati kao skup procedura, mjerila i planiranih akcija na svim nivoima organizacije koji se poduzimaju s ciljem osiguranja da je zdravstvena zaštita pružena pacijentima ispunila određene kriterije koji opisuju svaki standard i da se trajno radi na osiguranju i poboljšanju kvalitete zdravstvene zaštite.

Pored usmjerenosti na unaprijeđenje kvaliteta zdravstvene zaštite u čijem je središtu pacijent, OJ ima zadatak da radi na uspostavi unutrašnjeg kvaliteta i sigurnosti zdravstvenih usluga i vrši pripremu KCUS-u za vanjsku provjeru kvaliteta (akreditaciju).

Spisak certificiranih i akreditiranih klinika Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu:

  1. Klinika za hematologiju
  2. Klinika za onkologiju
  3. Klinika za kardiovaskularnu hirurgiju
  4. Klinika za hemodijalizu
  5. Klinika za nefrologiju
  6. Klinika za neurologiju
  7. Klinika za hematologiju
  8. Klinika za neurohirurgiju
  9. Klinika za bolesti uha, nosa i grla sa hirurgijom glave i vrata
  10. Klinika za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam
  11. Klinika za torakalnu hirurgiju
  12. Klinika za plućne bolesti i tuberkulozu
  13. Klinika za ortopediju i traumatologiju
  14. Klinika za pedijatriju 1
  15. Klinika za pedijatriju 2
  16. Klinika za očne bolesti
  17. Klinika za gastroenterohepatologiju
  18. Klinika za nuklearnu medicinu i endokrinologiju
  19. Klinika za urologiju
  20. Klinika za radiologiju
  21. OJ za kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga – Odjeljenje klinička farmakologija
  22. OJ za nauku, nastavu i klinička ispitivanja

OJ za kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga od 2015.godine prati i kreira baze podataka svih obaveznih i neobaveznih indikatora kvaliteta (incidentne situacije, dekubitusi, medicinske greške  itd) i uredno dostavlja Izvještaj o indikatorima kvaliteta Agenciji za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH, a Agencija je 2019.godine dodijelila „Priznanje za izvrsnost“.

ODJELJENJE KLINIČKE FARMAKOLOGIJE

U Odjeljenju kliničke farmakologije radimo ambulante preglede svih pacijenata iz Bosne i Hercegovine i obavljamo konsultacije sa kolegama u cilju individualizacije terapije u skladu sa zdravstvenim stanjem, dobi pacijenta te farmakokinetikom i farmakodinamikom lijekova. Procjenjujemo rizike primjene lijekova na tok trudnoće i razvoj ploda prije koncepcije, u trudnoći, te u periodu laktacije. Učestvujemo u donošenju odluka u reduciranju polipragmazije kao i procjene potencijalnih interakcija lijekova. Klinički farmakolozi učestvuju u kliničkim ispitivanjima u procesima kreiranja protokola, test listi ispitanika, informiranih pristanaka, monitoringa kliničkih ispitivanja  kao i u pisanju izvještaja nakon provedenih kliničkih ispitivanja lijekova. Radimo farmakoepidemiološka istraživanja kao i praćenje potrošnje lijekova u KCUS po ATC/DDD metodologiji. Promoviramo prijavljivanje sumnji na neželjene efekte lijekova (farmakovigilanca), kao i farmakonadzor (nadzor u cilju racionalizacije farmakoterapije) u svim OJ KCUS. Objektivno informiramo zdravstvene profesionalaca o lijekovima (u skladu sa EBM). Pored gore učestvujemo u educiranju kolege iz KCUS i radimo sa svim specijalizantima iz FBiH u programima specijalizacije iz medicine za sljedeće specijalizacije: infektivne bolesti, endokrinologija, gastroenterologija, opća interna medicina, kardiologija, klinička farmakologija sa toksikologijom, nefrologija, internistička onkologija, pulmologija, reumatologija, transfuzijska medicina, urgentna medicina kao i iz farmacije: klinička farmacija i farmaceutska tehnologija.

REALIZIRANI NOVI PROJEKTI/PROGRAMI U 2023.

Odjeljenje klinička farmakologija je od  2023. godine uključena kao dio tima za Upravljanje i nadzor nad primjenom antibiotika (Antimicrobial stewardship) u program racionalizacije primjene antibiotika u KCUS. Sada analiziramo prikupljene podatke iz pilot studije koja je završena na OJ Klinika za infektivne bolesti KCUS sa ciljem procjene racionalne primjene antibiotika u KCUS.

LOKACIJA