OJ Klinička biohemija i laboratorijska medicina
INFO
KONTAKT INFORMACIJE
tel. 297 – 501
tel. 297 – 050
07:00-10:00 h
tel. 297 – 313
Tel 033 297-313
7.30 – 9.30 H
11-13:30 h
tel. 297 – 321
tel. 297-149
tel. 298 – 108
tel. 298 – 183
tel. 566 – 514
tel. 298 – 325
tel. 297 – 664,
tel. 297 – 733
tel. 297 – 358,
tel. 297 – 655
tel. 297 – 879
tel. 298 – 081
tel. 297 – 030
tel. 297 – 031
INFO PANEL
OJ Klinička biohemija sa imunologijom je organizaciona jedinica KCUS-a koja obavlja laboratorijsku biohemijsku, hematološku, imunološku i toksikološku djelatnost primarnog, sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite za sve pacijente klinika, institute, kao i za pacijente domova zdravlja I drugih kantona.
U februaru 2018. godine Kliničkoj hemiji i biohemiji pripojena je Klinička imunologija, što je rezultiralo optimizacijom kadra i opreme, a skraćeno je i bespotrebno kretanje pacijenata.
Pouzdanost dijagnostičkih usluga osigurava se provođenjem svakodnevne unutarnje kontrole kvalitete rada te sudjelovanjem u vanjskom programu kontrole kvalitete rada, te posjedovanje certifikata. Laboratorijski program obuhvata širok spektar pretraga u krvi, likvoru, mokraći, stolici i punktatima koje se izrađuju savremenim metodama i tehnologijama u skladu sa zahtjevima dobre laboratorijske prakse.
Uz temeljni stručni rad, OJ Klinička biohemija sa imunologijom svakodnveno organizuje edukaciju svih profila laboratorijskog osoblja; laboratorijskih tehničara, inžinjera medicinsko-laboratorijske dijagnostike, doktora medicine, magistara farmacije, specijalizanata i specijalista medicinske biohemije.
Uzorkovanje krvi vrši 8 laboratorijskih tehničara kako bi se pacijentima osigurala što kvalitetnija i brža zdravstvena usluga, a ovjera dokumentacije radi se u neposrednoj blizini Prijemnog odjeljenja u prizemlju DIP-a.
Organizaciona struktura OJ Klinička biohemija sa imunologijom
Odjeljenje za urgentnu dijagnostiku sa odsjecima
Odjeljenje standardne kliničke laboratorijske dijagnostike
Odjeljenje za imunologiju
I – ODJELJENJE ZA URGENTNU DIJAGNOSTIKU SA ODSJECIMA
Osnovna djelatnost Odjela za urgentnu dijagnostiku i pretrage uz bolesnika je laboratorijska dijagnostika hitnih stanja (biokemija, hematologija, koagulacija, osnovna analiza mokraće i likvora), laboratorijska dijagnostika vitalnih parametara uz krevet bolesnika, laboratorijska dijagnostika infarkta miokarda, te hitne toksikološke analize (lijekovi i sredstva ovisnosti).
Odsjeci odjeljenja za urgentnu dijagnostiku smješteni su na četiri lokacije unutar KCUS (laboratorij DIP- III sprat; laboratorij pri Klinici urgentne medicine-KUM; laboratorij pri Klinici za kardiologiju; laboratorij pri Klinikama za ginekologiju i akušerstvo, pedijatrijskoj klinici- lokalitet “Jezero”).
Koncept urgentnog laboratorija je postavljen tako da se pacijentima sa urgentnim stanjima, hitne laboratorijske analize izdaju u što kraćem roku, od 5 minuta do 1 sata.
II – ODJELJENJE STANDARDNE KLINIČKE LABORATORIJSKE DIJAGNOSTIKE
Djelatnosti Odjela su:
– osnovne biokemijske pretrage krvi i drugih tjelesnih tekućina koje obuhvataju određivanje elektrolita, enzima, metabolita i supstrata te elemenata u tragovima, određivanje biljega infarkta miokarda, parametara lipidnog statusa važnih za procjenu rizika ateroskleroze kao i testova za ispitivanje funkcije bubrega i dijagnostiku dijabetesa.
– laboratorijska dijagnostiku poremećaja krvnog sistema (anemije, policitemije, trombocitopenije, trombocitoze, leukopenije, leukocitoze); praćenja poremećaja hematoloških oboljenja; dijagnostika zloćudnih hematoloških bolesti i poremećaja koagulacije koji uključuje otkrivanje poremećaja koji dovode do krvarenja ili tromboze te praćenje djelotvornosti pojedinih vrsta terapije.
– određivanje toksina, imunosupresiva, tumorskih markera, hormona, vitamina, a važan segment odjela je i praćenje terapijske koncentracije lijekova u svrhu individualizacije terapije.
– određivanje koncentracije različitih hormona u ispitivanju funkcije spolnih žlijezda te u dijagnostici bolesti hipofize, štitne žlijezde, gušterače, nadbubrežne žlijezde i bubrega.
– određivanje proteina, imunoglobulina u serumu i likvoru, κ i λ lakih lanaca u serumu i urinu, fibrinogena, mikroalbumina, feritina, transferina, α1-antitripsina, haptoglobina metodom imunonefelometrije;određivanje:metabolita:hom-5-HIAA,-porfobilinogena,-δ-aminolevulinske kiselineocisteina,ß 2-mikroglobulina.
– citološki i biohemijski pregled urina, hemijska analiza konkremenata (kamenca) metabolički skrining urina, okultno kvarenje određivanje masti u stolici
Najveći dio pretraga u odjeljenju standardne kliničke laboratorijske dijagnostike je potpuno automatiziran.
III – ODJELJENJE ZA IMUNOLOGIJU
Osnovna djelatnost Odjeljenja imunologije je laboratorijska dijagnostika iz područja staničnog i humoralnog imuniteta, autoimunih poremećaja te dijagnostika alergijskih bolesti.
Pretrage iz područja staničnog imuniteta obuhvataju imunofenotipizaciju kod primarnih i sekundarnih imunodeficijencija, analiza limfocita u bronhoalveolarnom lavatu, imunodijagnostika hematonkoloških bolesti, kao i mjerenje relativnog i apsolutnog broja CD34+ matičnih stanica u perifernoj krvi .
Humoralna dijagnostika obuhvata dokazivanje specifičnih autoantitijela i njihovih ciljnih autoantigena kao što su anti-nuklearna antitijela (ANA), antitijela na ds DNA, antitijela protiv Fc-fragmenta imunoglobulina (RF) i antitijela protiv cikličnih citruliniranih peptida (CCP), anti-fosfolipidna antitijela, Anti-neutrofilna citoplazmatska antitijela (ANCA) i mnoge druge. Daljne analize obuhvataju pojedine komponente komplementa važne u dijagnozi sistemskih autoimunih bolesti. Pomenute pretrage su samo dio visokospecifničnih laboratorijskih analiza tercijernog nivoa koje se svakodnevno izvode u Odjeljenju za imunologiju.