OJ Klinička imunologija
INFO
KONTAKT INFORMACIJE
Tel. 033 297-304
Prijem / venepunkcije 8:00 – 11:00
Tel. 033 297-304
Tel. 033 297-030
Tel. 033 297-031
INFO PANEL
- ISTORIJAT: 2005. god. osnovan je Institut za kliničku imunologiju. . Od tada razvoj kliničke imunologije ide u pravcu svijetskih trendova gdje se prepoznaje značaj ove oblasti u svim sferama medicine, stomatologije, farmacije, javnog zdravlja , itd. Prvi šef Instituta bio je Prof. dr. Jasenko Karamehić, koji je tu dužnost obavljao do 2018. godine. U tom periodu imunologija je doživjela ekspanzivan rast u kadrovskom, stručnom i naučnom pravcu. S obzirom na povečanje obima pruženih usluga, sa početnih 6 uposlenika broj uposlenih se povećao na 23. Uvedene su nove, visokodiferencirane imunološke analize tercijarnog nivoa. Kao nastavno-naučna baza dala je podršku mnogim kolegama u njohovom istraživačkom radu. Objavljeno je 7 knjiga iz oblasti imunologije i brojni naučni radovi u relevantnim časopisima. U februaru 2018. godine, Klinička imunologija je pripojena Kliničkoj hemiji i biohemiji kada je funkcionisala kao poseban odjel ove OJ. U martu 2024. godine Klinička imunologija je ponovo postala samostalna organizaciona jedinica.
Pretrage koje rade na OJ Klinička imunologija su isključivo visokospecifnične analize tercijernog nivoa zdravstvene zaštite. Odjel takođe nudi usluge konzilijarnih pregleda kao i savjetovališta za pacijente. OJ klinička imunologija kao dio dijagnostičke discipline u KCUS se bavi dijagnosticiranjem širokog spektra autoimunih bolesti, imunodeficijencija (primarnih I sekundarnih), alergija, kao i drugih stanja posredovanih imunim sistemom. Imunologija je jednako bitna u dijagnostici i monitoringu pacijenata. U interdisciplinarnom pristupu i u bliskoj saradnji s kliničarima učestvuje na kliničkim multikonzilijarnim sastancima u zajedničkom rješavanju kliničkih slučajeva kao i kreiranju imunoloških dijagnoastičkih protokola za pacijente sa poremećajima imunološkog sistema. Program specijalizacija i subspecijalizacija za brojne grane medicine, stomatologije i farmacije uključuje edukaciju iz oblasti imunologije pod mentorstvom i kometorstvom kliničkih imunologa. Klinička imunologija sa svojim kadrovskim i tehnološkim sredstvima ima uslove za kontinuirani naučno-istraživački rad.
U OJ Klinička imunologija radi 14 uposlenika:
5 ljekara specijalista kliničke imunologije,
1 ljekar specijalizanat kliničke imunologije
4 diplomirana inžinjera medicinsko laboratorijske dijagnostike
4 srednjih laboratorijskih tehničara
U OJ Klinička imunologija rade 2 doktora nauka, 2 magistara struke, 1 subspecijalista, 1 primarijus.
U procesu nastave na Medicinskom fakultetu UNSA učestvuje 1 vanredni profesor, a nastavu na Fakultetu zdravstvenih studija UNSA obavlja 1 viši asistent.
Organizaciona struktura OJ Klinička imunologija:
- Odjeljenje za humoralni imunitet
- Odjeljenje za celularni imunitet
- Odjeljenje za dijagnostiku alergijskih bolesti
Odjel za humoralni imunitet
Osnovna djelatnost odjela za humoralni imunitet je laboratorijska dijagnostika autoimunih bolesti izazvanih humoralnim imunim odgovorom. Radi se o dijagnostici seroloških uzoraka u kojima se ispituje prisutstvo auto-antitijela. Ovom dijagnostikom pomažemo pri postavljanju dijagnoza kao što su Sistemski lupus, Sklerodermija, Autoimuni miozitis, Vaskulitis, Miastenija gravis kao i mnoge druge. Dijagnostika se također radi i u uzorcima likvora gdje se mogu dokazati antitijela prisutna kod Multiple skleroze, autoimunih encefalitisa kao i drugih autoimunih poremećaja nervnog sistema.
Ovaj odjel radi na laboratorijskom praćenju pacijenata koji su na biološkoj terapiji u smislu koncetracije lijeka ili pojave potencijalnih antitijela na isti . Brojni terapijski protokoli sada obuhvataju biološku terapiju, a samo neke od bolesti koje se liječe na ovaj način su Ulcerozni kolitis, Reumatoidni artritis i psorijaza.
Obavljamo specijalističke preglede i konsultacije sa posebnim naglaskom na imunološke aspekte patogeneze, kliničkog toka i tretmana različitih bolesti. Naš cilj je da kroz ove analize i procjene poboljšamo efikasnost terapija i unaprijedimo zdravlje pacijenata.
Testiraju se uzorci (serum i, ili likvor, zavisno od analize) in vitro na organspecifična i sistemska antitijela. Analize koje se rade: antinuklearna antitijela /ANA kvalitativno (IFT), anti ds DNA (ELISA i IFT), ekstraktibilni nuklearni antigeni /ENA profil (Western blot), cirkulirajući imunokompleksi/ CIK (ELISA), p- ANCA, c-ANCA, endomizijalna antitijela /EMA (IFT), antitijela na deamidirani glijadin (IFT), antitijela na tkivnu transgklutaminazu /anti- TTG (ELISA), antitijela na glatku muskulaturu/ ASMA (IFT), antitijela na F-aktin (IFT), antitijela na glatku muskulaturu krvnih sudova (IFT), Liver profil (AMA-M2, LKM-1, LC-1, SLA/LP), paraneoplastična antitijela: HU, YO, RI, AMP,CV2, Ma2/Ta (Western blot), panel antitijela za autoimuni encefalitis (NMDA, AMPA1, AMPA2, CASPR2, LGI1, GABARB1/B2)/IFT, gangliozidna antitijela, akvaporinska antitijela (IFT), anti mijelin olgodendrocitna antitijela/MOG (IFT), antitijela na acetilholinske receptore /anti-ACHR (ELISA), antitijela na mišićnu kinazu/ anti-MUSK (ELISA), skleroderma panel antitijela (Western blot), miozitis panel antitijela (Western blot), anti-kardiolipinska antitijela /ACA , anti β- 2 glikoprotein (ELISA), antitijela na ciklični citrulirani peptid (anti -CCP)/ELISA, antitijela na desmoglein 1 i 2 (ELISA), antitijela na glomerularnu bazalnu membranu/ anti-GBM (ELISA), antitijela na gastrične parijetalne stanice/anti-GPC, nivo lijeka i antitijela na lijek, kod biološke terapije, TNF α.
Odjeljenje za celularni imunitet
Djelatnost odjela obuhvata specijalističke, specijalističko-konsultativne preglede pacijenata sa imunološkim aspektom patogeneze, kliničkog toka i liječenja oboljenja.
Savremene tehnologije omugućavaju brzu i preciznu dijagnostiku i praćenje imunoloških stanja:
- protočna citometrija tehnologija kojom se obavlja imunofenotipizacija stanica periferne krvi i bronhoalveolarnog lavata te time dijagnosticiraju oboljenja iz spektra primarnih i sekundarnih imunodeficijaencija i plućna sarkoidoza. U tom domenu pratimo i pacijente sa potvrđenom dijagnozom HIV/AIDS, njihov imunološki status i odgovor na terapiju. U toku je uveđenje nove analize testa aktivacije bazofila za dijagnostikovanje alergija.
- IGRA (interferon-gamma release assay) tehnologija se koristi za dijagnosticiranje latentne tuberkuloze, gdje osoba nosi Mycobaterium tuberculosis ali ne ispoljava znakove bolesti. Latentna tuberkuloza predstavlja dijagnostički problem, jer se ne može dokazati u testu kulture mikobakterija i na Rtg pregledu pluća. Ako se ne liječi može eskalirati u aktivnu bolest. Princip testa se zasniva na određivanju (Ifγ) Interferona gamma koji oslobađaju T limfociti, kao odgovor na in vitro stimulaciju specifičnij antigenom Mycobaterium tuberculosis u uzorku pune krvi pacijenta. Uzorak se prima od ponedjeljka do četvrka.
- Nefelometrija tehnologija za određivanja mutnoće uzorka putem propuštanja svetlosti kroz nefelometar. U nefelometriji, mjerenje intenziteta svjetlosti se vrši pod uglom u odnosu na pravac izvora svjetlosti. Ovom tehnologijom određujemo:
- Imunoglobulie IgG, IgM, IgE,IgA
- subklase imunolglobulina IgG1, IgG2, IgG3, IgG4
- Reuma faktor
- ASTO
- CRP
- C1inhibitor
- C3, C4
- Albumine u serumu i likvoru
- Izoelektrično fokusiranje tehnologija kojom se detektuje prisustvo oligoklonalnih traka paralelno u likvoru i serumu pacijenta. Na taj način određujemo prisustvo ili odsustvo inratekalne sinteze IgG-a, što ima primjenu u dijgnostikovanju Multiple scleroze.
Odjeljenje za dijagnostiku alergijskih bolesti
Odjeljenje za dijagnostiku alergijskih bolesti specijalizovano je za identifikaciju i analizu alergijskih reakcija kroz napredne dijagnostičke metode. Naša laboratorija je opremljena za izvođenje kompleksnih testova koji omogućavaju detaljno ispitivanje specifičnih IgE antitijela (ELISA, Western blot). Osnovna djelatnost fokusirana je na in vitro dijagnostiku specifičnih IgE antitijela, koja igraju ključnu ulogu u otkrivanju senzibilizacije na različite alergene.
Detekcija specifičnih IgE antitijela:
Inhalatorni alergeni: Testiramo prisustvo IgE antitijela koja su specifična za alergene iz okoline, kao što su polen, grinje, pljesan i životinjski epitel.
Nutritivni alergeni: Analiziramo antitijela na prehrambene alergene, uključujući najčešće alergene poput kikirikija, mlijeka, jaja, soje i pšenice, kao i za večinu ostalih nutritivnih namjernica. Medikamenti: Istražujemo reakcije na uobičajene medikamente koji se koriste u svakodnevnom liječenju, uključujući antibiotike, analgetike i druge farmaceutske proizvode.
Nakon obavljene dijagnostike, pružamo stručne konsultacije i interpretaciju rezultata kako bi se omogućila pravilna dijagnoza i razvoj efikasnih planova liječenja. Naš tim stručnjaka sarađuje sa pacijentima i njihovim ljekarima kako bi se osiguralo da se alergijske reakcije pravilno prepoznaju i tretiraju.
Na ovom odjelu, koristimo naprednu CLIA (Chemiluminescent Immunoassay) metodu za preciznu dijagnostiku autoimunog dijabetesa i otkrivanje antitijela na COVID-19. U kontekstu dijagnostike autoimunog dijabetesa, CLIA metoda može biti korisna za detekciju autoantitijela kao što su anti-GAD (glutamat dekarboksilaza), anti-IA-2 (insulinoma antigen 2), i anti-insulin antitijela, anti ICA antitijela (antitijela na beta ćelije pankreasa). Ova metoda može pomoći i u praćenju progresije bolesti i učinkovitosti terapije.
Detkcija COVID-19 Antitijela: CLIA metoda omogućava otkrivanje i kvantifikaciju antitijela protiv SARS-CoV-2, virusa koji uzrokuje COVID-19. Ovi testovi mogu pomoći u procjeni prethodnih infekcija i imunološkog odgovora na vakcinaciju.